19 Mayıs 2009 Salı

what lies in the shadow of the statue?

her bölümün/sezonun sonunda olduğu gibi cevap verilen soru sayısı ortaya çıkan soru sayısından daha fazla oldu yine. bi sürü anlamadığım şey var, bazıları benim mallığımdan olabilir tabi ki ama yapımcıların en başından beri amacı da bu zaten. izlemeyenler okumasın diycem, blogu 1 kişi okuyo sadece, onun izlediğini biliyorum. sorularımı ifade etmem de bi sakınca yok demektir. bu soruları önce ekşi sözlükte yazacaktım orada hoş bi sinerji oluşabiliyor ama lost başlığı altında sayfalar dolusu entry var. baktım eskilerin hepsini okuyacak takatim yok. tekrara düşme kaygısıyla buraya karalayım dedim:

en temel sorum: iyi adam kim, yakup abi mi yoksa öbür abi mi? yakup'un zamanında gidip kahramanlarımıza dokunmuşluğu var. bi de kardeşim olsun(!) yakışıklı buldum kendisini. ordan bi kanım kaynadı açıkçası. hele kate'nin burnuna dokunup "be good katie" deyişini kıskanmadım desem yalan olur. (ama bu durum kate dengesizinde işe yaramış mı? ı-ıhhh. nitekim adaya bileklerinde kelepçelerle düştü. yakup amcasının lafı bi kulağından girmiş bi kulağından çıkmış anlaşılan.) neyse efenim bi taraftan yakup iyi adamdır gibi geliyo amma velakin son bölümün en başındaki yakup abiyle öbür abi (adını bilmiyorum, geçti mi farkında da değilim) arasında geçen diyalogu tekrar izleyince öbür abiyi daha samimi buldum. bi derdi var abinin. adaya gelmesinler yakıp yıkmasınlar istiyo ama yakup onu pek sallamayan serseri modunda. bi de yakup sayid’in biricik nadya’sının ölümüne sebep oldu ya. acayip kıl oldum o harekete. yani kanımca sanki yakup’un kötü adam olması daha olası. tabi iyi adam kötü adam varsa. sonra çıkıp her şey siyah beyaz mı kardeşim ikisinin de iyi tarafı da var kötü tarafı da diyebilirler. lost bu çünkü.

bu sezonda ortaya çıkan başka bir soru da sevgili daniel faraday kardeşimizin soyadı. öğrendik ki daniel penny'nin baba bir ana ayrı kardeşi ve hatta eniştesi de desmond brada. beş parmağın beşi bir değil demişler, yetiştirilme biçimleri çok farklı olduğundan penny ile dan arasında dağlar var. birinin piyano çalması bile yasak varsa yoksa bilim. diğerinin gençliğini bilmiyoruz ama sonunda çulsuz desmond brada ile birlikte denizlere yelken açıyor. neyse... merak ettiğim babanın soyadı widmore annenin soyadı hawking. daniel kardeşimizin soyadı niye faraday??? son sezonda çocukluğuna gidip bu soru cevaplanacak mı? yoksa yapımcılar "the island told us" diye geçiştirecekler mi? bi de anası, babası, tanımadığı kızkardeşi hatta desmond eniştesigil aksanlı konuşurken dan kardeşim nasıl oluyorda aksansız konuşuyor?

desmond brada ve penny'den bahsedince aklıma geldi. bu aşklarıyla bizi ağlatan çift aşklarının meyvesine çarli ismini vermişler. sanırım ilk kez benjamin penny'i öldürmeye gelince duyduk. babasıyla bir ilişkilerinin olmadığını ifade etti hatta orada penny. o zaman charles'in charlie'si değil bu charlie. demek ölümüne dakikalar kala avcuna "not penny's boat" yazan hobbit çarli'den dolayı bu ismi vermişler. (türk tv yıldızı maymun çarlinin adını verecek halleri yok heralde).
daha soru çok. kısa kısa yaziym:
loophole denen şey ne? neden öbür abi eline bıçak/tabanca/tüfek/taş alıp direk öldüremiyor yakup'u?
yakup'un kulübesindeki köpek resmi vincent mı?
çok merak ettiğim şeylerden biri miles'a amerikada 3.2 milyon dolar teklif eden ve ajira uçağında da yer alan korkunç tipli adam kim? amacı ne?

daha sorumlarım var. yazacak durumum yok şu an. bi daha izliyim de sonra yazayım bari. belki cevapları bulurum. ya da yeni sorularım olur :)))

4 yorum:

 1. "öğrendik ki daniel penny'nin baba bir ana ayrı kardeşi ve hatta eniştesi de desmond brada." hehehe ağzına sağlık, ne çok güldüm. Bu Desmon'ın "brada" demesi beni sinir ediyordu ha! :) Ben de aynı soruları düşünmekteyim valla. Yakup iyi biri olmalı ki erken ölüyor diye bir Turkish genellemesi yapabilirim lakin aklını bulandıran sorular benim de aklımı bulandırıyor. Bi' de tabuttan çıkan kişi miii? Yoksa heykele giden kişi mi gerçek hiç anlayamadım. Zaman oyunu olmasa gerek. Peki ne? 6.sezon bi'an önce başlamalı. :)Kolay gelsin:)

  YanıtlaSil
 2. sorular çok valla. daha sorularım var da yazamadım. mesela llana denen kadın var ya, sanırsın richard alpert'in asker arkadaşı. richard'a richardus diye hitap etti. nerden gelior bu samimiyet?
  bu arada locke meselesinde durum şu. tabuttaki gerçek locke. ama bizim son dakkaya kadar gerçek locke sandığımız herif ise hani en başta yakup'la konuşan abi. yakup'un rakibi olan abi yani. zaten anlamalıydık daha önce. bizim tırsak ve kibar locke'a bi cesaret gelmiş, richard'a emretmeler, benjamin'i dolduruşa getirmeler, others'ı toplayıp yakup'a götürmeler, ben yakup'u öldürücem söylemleri filan. benjamin ve richard kaçın kurası olduklarından durumdan biraz şüphelenmişlerdi. onlar bi garip durum olduğunu anladılar da ben şahsen son dakkaya kadar mal gibi izledim hiç şüphelenmeden.
  kanımca öbür abi'nin ölü bedenlere girme huyu var. misal christian shephard'ın ölü bedenine de girdi bence.
  neyse... bu lost tartışmaları son sezona dek sürer bence.

  YanıtlaSil
 3. Vayyy çok yeni şeyler öğrendim şimdi okuyunca. Sayid akıllı adam gibime geldi birden. O pek tarafsız gibi takılıyor da hadi hayırlısı. Richard'lar da farkedemedi ya durumu helal olsun o zaman! Areron'un annesi sarışın hatun-adını unuttum şimdi- o da yok piyasada, Charlie ile el ele tutuşup denizden çıkarsa şaşırmam. İyi yolculuklar Burdur yolundaaa:)

  YanıtlaSil
 4. harun'un annesi; claire.
  dediğin olabilir valla, hobbit çarli ve claire sudan çıkıp kol kola gelirler. çarli claire'in babası shephard'ın elini öper kızını ister filan. harun da o zamana büyümüş olur. düğünde anasının gelinliğinin kuyruğunu tutar :)))
  bu arada demek desmond'ın "brada" lafına uyuz oluyodun ha. desmond gerek aksanıyla gerek "I love you penny" deyip deyip ağlamalarıyla gönlüme taht kurmuş kişiydi. ne saywer ne jack, benim adamım desmond brother diyordum. ama lostun setinde bi taciz olayı olmuş, desmond bi ekipten bi kadına taciz etmiş vs. diye duydum bi ara. inanmak istemedim ama hafiften soğudum kendisinden. umarım iftiradır. adamım dess yapmaz öyle işler demek ve buna inanmak istiyorum.

  YanıtlaSil

bu yazıyla ilgili diyecek bi şeyin varsa çekinme buyur, içine atma, hastalık bulursun sonra benden söylemesi: